Pokonać stres prostymi metodami

Stres jest najwierniejszym towarzyszem współczesnego człowieka. Pęd ku karierze, potrzeba dawania z siebie wszystkiego i nacisk na dążenie do ideału to najczęstsze przyczyny napięcia emocjonalnego, które może mieć poważne implikacje, nie tylko dla psychiki, ale również dla ludzkiego ciała.

Lekiem może być psychoterapia prowadzona przez doświadczoną osobę. Skupia się ona na zdiagnozowaniu źródła napięcia i pokazaniu pacjentowi, jak sobie z nim skutecznie radzić. Doskonałe efekty przynoszą popularne dzisiaj techniki relaksacyjne, jak chociażby metoda Jacobsa, polegająca na naprzemiennym napinaniu i rozluźnianiu mięśni. Stan napięcia jest utożsamiany z mobilizacją, natomiast stan rozluźnienia z odprężeniem. Pod okiem terapeuty pacjent uczy się uspokajania się w stresujących dla niego sytuacjach. Psychologowie namawiają swoich klientów do zmiany otoczenia, jeśli poczują, że poziom stresu rośnie. Idealnym rozwiązaniem jest spacer. Okazuje się, że nawet zaparzenie herbaty może być doskonałą techniką relaksacyjną, ponieważ pozwala przynajmniej na chwilowe odsunięcie od siebie źródła zdenerwowania. Głębokie wdechy, policzenie do dziesięciu, wypicie szklanki wody, czy nawet zwyczajny płacz, te proste metody dają ogromną ulgę.

Stosowanie technik radzenia sobie ze stresem nie jest trudne i z powodzeniem każda osoba może je wprowadzić do codziennego życia. Okazuje się, że może to być również szybki sposób na katar, którego nie udało się wyleczyć farmakologicznie. Wówczas zazwyczaj ma on podłoże emocjonalne lub jest wywołany stanem permanentnego stresu i tylko obniżenie napięcia jest w stanie pomóc. Poza płaczem, wszystkie techniki można stosować również w miejscu pracy czy w szkole. Przykładowo, przerwa obiadowa to najlepszy moment na krótki spacer, chociażby wokół budynku.

Ilość metod relaksacyjnych jest ogromna, dlatego każda osoba będzie w stanie wybrać dla siebie tę najbardziej skuteczną. Kluczem do sukcesu jest przede wszystkim regularność i konsekwencja. Stres, który towarzyszył człowiekowi wiele lat nie zniknie dzięki jednorazowemu spacerowi.