Grupy wsparcia dla Polaków mieszkających na Wyspach Brytyjskich

Grupy wsparcia

Polacy mieszkający na stałe na Wyspach Brytyjskich bądź pracujący tam, ale mający rodzinę w Polsce często zmagają się z różnego rodzaju problemami emocjonalnymi. Dotyczy to zarówno popadania w nałogi jak alkoholizm, zaburzeń odżywiania, jak i depresję. W każdym większym mieście w UK działają obecnie polskie grupy wsparcia dla rodaków zmagających się z własnymi, negatywnymi emocjami.

droga

Polscy psychoterapeuci dla rodaków

Polscy imigranci na Wyspach Brytyjskich najczęściej zajmują stanowiska pracy niskiego szczebla. Są kierowcami, pracownikami niedrogich pubów i restauracji, zatrudniają się na produkcji lub w firmach budowlanych. Nierzadko podejmują się też prac w sektorze usług escortingowych, gdzie otrzymują nieco wyższe wynagrodzenie, lecz muszą być bardziej dyspozycyjni. Paradoksalnie, lepsze zarobki nie przynoszą wielu Polakom w UK szczęścia. Brak kontaktu z najbliższą rodziną, niezrozumienie części zwyczajów panujących z Zjednoczonym Królestwie i szybkie tempo życia odbijają się negatywnie na zdrowiu psychicznym. Poczucie wyobcowania, nadmiar stresu i trudności w zmianie tej sytuacji prowadzą do pojawiania się depresji lub nałogów.

Polscy psychoterapeuci w Wielkiej Brytanii starają się pomóc rodakom w każdym problemie. Część z nich świadczy swoje usługi nieodpłatnie i w ośrodkach kultury polskiej organizuje grupy wsparcia dla Polaków zmagających się z nałogami lub problemami emocjonalnymi. Często nawet kilka sesji pozwala poprawić znacząco życie imigranta i umożliwić mu powrót do normalności.

Psychoterapia dla każdego

Psychoterapeuci działający na Wyspach Brytyjskich prowadzą psychoterapię każdego typu. Wspierają polskie rodziny z problemami wychowawczymi oraz małżeństwa, zmagające się z kryzysem. Specjaliści pomagają również nastolatkom, osobom cierpiącym na zburzenia odżywiania, depresję, uzależnienia czy mającym inne problemy związane z emocjami.

Doświadczenie polskich psychoterapeutów jest ogromne, dzięki czemu wiedzą, kiedy ich pacjent potrzebuje dodatkowej konsultacji z lekarzem psychiatrą. Profesjonaliści mają świadomość, że ich działania niekiedy są niewystarczające, gdyż leczenie poważnych zaburzeń psychicznych (np. ciężkiej depresji, której skutkiem była próba samobójcza) wymaga przepisania choremu leków. Kontakt z terapeutą pozwala jednak rozwiązać wiele problemów bez konieczności przyjmowania środków uspokajających czy antydepresantów. Często rozwiązanie problemu będącego przyczyną choroby sprawia, że znika ona bezpowrotnie.